Záchrana památky


"V roce 2018 jsme objevili překrásný dům přímo pod Ještědem. Trochu jsme se báli jeho velikosti, ale řekli jsme si, že vymeteme pavučiny a půl je hotovo."


Nechat dům spadnout?

Brzy jsme však zjistili, že dům je z pohledu mnoha sousedů v podstatě před demolicí, nedá se použít jako zástava v bance ani ho nelze pojistit. Neměl toaletu, kanalizaci, elektroinstalace byla z válečného období a tekla po ní voda... Ostatně voda tekla po všech zdech. Všichni předchozí zájemci měli jediný záměr - nechat dům spadnout a na pozemku postavit nový. My jsme ale měli jasno. Stará škola dýchá něčím, co už by nikdo nikdy nenahradil.

Měli jsme štěstí

Velice rychle se ukázalo, že vymetení pavučin bude zásadnějšího charakteru a že musíme začít s kompletní rekonstrukcí. Teprve tehdy jsme začali zjišťovat, co obnáší vlastnit kulturní památku. Naštěstí jsme narazili na vynikající řemeslníky, památkáři z NPÚ v Liberci jsou nám oporou a dobrými rádci a obec Křižany má vstřícné zastupitelstvo v čele se starostou. Naši dobří kamarádi Jarda Křemen a Helena Dobrovodská nám hned na začátku pomohli s pořízením domu a stali se i spoluzakladateli Spolku pro obnovu Staré školy Křižany. V neposlední řadě nám pomáhají skvělí a přející sousedé.

Bez pomoci to jde těžko

V posledních letech nám pandemie znemožnila získat dotace na obnovu Staré školy, ale zároveň jsme si s jistotou potvrdili, že ani tento objekt, tak jako většina památek, se neobejde bez finanční pomoci. Časem bychom rádi k prostředkům na obnovu objektu přispěli pronájmem spodní síně, ale to je zatím hudba budoucnosti. Aktuálně se těšíme na sousedské a kulturní akce, které školu alespoň oživí.

David a Ivana Landštofovi

 Spolek pro obnovu Staré školy Křižany


Spolek jsme založili zejména pro účely rekonstrukce této kulturní památky. V rámci činnosti spolku ale také  pořádáme kulturní a vzdělávací akce se zaměřením na kontext budovy. Konkrétně besedy, koncerty malých hudebních těles, komorní divadla, výstavy a další společenské aktivity.

Prostory staré třídy bychom chtěli vybavit dobovým nábytkem, ale zároveň uzpůsobit kulturnímu a vzdělávacímu užití. Pokud to bude technicky možné, rádi bychom příležitostně poskytovali třídu školám k poznávacím výletům.

Konec konců i obyčejné setkání sousedů má silný sociální a kulturní aspekt. Nechceme vytvářet skanzen, ale funkční prostor pro aktivní kulturní život s úctou k historii a tradici.

Hodně už se podařilo

Uvědomujeme si, že je to běh na dlouhou trať, ale něco už se podařilo opravit. Díky skvělému tesaři Mirkovi Kyceltovi je opravená střecha i původní přístěnek a severní štít domu. Do památky už v části domu nezatéká okny, voda teče novými rozvody a odtéká do naší čističky odpadních vod. Z části už je opravené a natřené původní šalování. Ze zednických prací se podařily vnější omítky a dokonce klenby ve vstupní síni.  V poslední době proběhla oprava vstupu do budovy z jižní strany, oprava zídky a plotu z jižní strany, kultivace školní zahrady a rekonstrukce hostinského pokoje s bývalým chlévem.

Vysadili jsme zpět školní sad a díky Pile Křižany máme nový plot. Obnoven je k částečnému bydlení původní učitelský byt včetně elektroinstalací Jaroslava Šebesty. V neposlední řadě se nám se sousedy podařilo před budovou školy vytvořit informační ceduli nejen o škole, ale i o přírodním parku Ještěd, na jehož hranici budova stojí.

Aktuální chloubou jsou školní kulturní akce, které probíhají od roku 2021.


Co nás čeká

   Oprava havarijního stavu roubení a podstávek, rekonstrukce světnice

Uzpůsobit třídu pro konání akcí a vybavit ji dobovým nábytkem
Zakládající členové Spolku pro obnovu Staré školy Křižany:

David Landštof - muzikant, který než začal opravovat památku, pobíhal po kopcích i závodech kolem

Ivana Landštofová - bez ní by žádný dokument v novodobých dějinách školy neodešel správně vyplněn

 Jaroslav Křemen -  důležitý minerál spolku, zapálený sportovec, který se krom jiného vyzná v právu, ekonomii a pivu

Helena Dobrovodská - učí děti na česko německém gymnáziu a dohlíží na správnost jazyka i při schůzích spolkuChcete podpořit Starou školu Křižany?

Pokud fandíte Staré škole, můžete nás podpořit libovolnou částkou na transpartení účet nebo se jen nechat informovat  o novinkách v našem newsletteru.

Pokud chcete podpořit kulturní akce a zároveň udělat radost sobě nebo svým blízkým, můžete si objednat plecháček, plátěnku nebo magnetku ZDE.

Přispět můžete na náš na transparentní účet:

13613615/5500


Školu si můžete přijít prohlédnout i mimo plánované akce po předchozí emailové dohodě.

S rekonstrukcí nám laskavě pomohli


Ministerstvo kultury ČR přispělo na opravu střechy, vnějšího šalování a omítek  vstupní síně

Liberecký kraj pomohl s opravou střechy

Pila Křižany nám laskavě poskytla materiál na nový plot a pomohla s rekonstrukcí zídek, vstupního schodiště a bývalých chlévů


Webnode podpořil provoz našeho webu