Záchrana památky


"V roce 2018 jsme objevili překrásný dům přímo pod Ještědem. Mysleli jsme si, že vymeteme pavučiny a půl je hotovo."


Nechat dům spadnout?

Jeho havarijní stav byl ovšem tak zřejmý, že všichni předchozí zájemci měli jediný záměr - nechat dům spadnout a na pozemku postavit nový. My jsme ale měli jasno. Stará škola dýchá něčím, co už by nikdo nikdy nenahradil.

Měli jsme štěstí

Rychle se ukázalo, že vymetení pavučin bude zásadnějšího charakteru a že musíme začít s kompletní rekonstrukcí. Teprve tehdy jsme začali zjišťovat, co obnáší vlastnit kulturní památku. Naštěstí jsme narazili na vynikající řemeslníky, památkáři z NPÚ v Liberci jsou nám oporou a dobrými rádci. Naši dobří kamarádi Jarda Křemen a Helena Dobrovodská nám hned na začátku pomohli s pořízením domu a stali se i spoluzakladateli Spolku pro obnovu Staré školy Křižany. V neposlední řadě nám pomáhají skvělí a přející sousedé.

Bez pomoci to jde těžko

V posledních letech nám pandemie znemožnila získat dotace na obnovu Staré školy, ale zároveň jsme si s jistotou potvrdili, že ani tento objekt, tak jako většina památek, se neobejde bez finanční pomoci. Rádi bychom k prostředkům na obnovu objektu přispěli pronájmem hostinského pokoje nebo historické třídy. Aktuálně se těšíme na sousedské a kulturní akce, které školu alespoň kulturně oživí.

 Ivana a David Landštofovi

2020
2020
2022
2022
před rekonstrukcí 2019
před rekonstrukcí 2019
2023
2023

Spolek pro obnovu Staré školy Křižany

V rámci činnosti spolku pořádáme kulturní a vzdělávací akce se zaměřením na kontext budovy. Konkrétně besedy, koncerty malých hudebních těles, komorní divadla, promítání filmů a další společenské aktivity.

Konec konců i obyčejné setkání sousedů má silný sociální a kulturní aspekt. Nechceme vytvářet skanzen, ale funkční prostor pro aktivní kulturní život s úctou k historii a tradici.

Prostory staré třídy jsme opět vybavili dobovým nábytkem a zároveň je uzpůsobili ke kulturnímu a vzdělávacímu užití. Příležitostně a bezplatně rádi poskytneme třídu školám k poznávacím výletům. Jedinečný prostor historické třídy s bohatým vybavením je také k dispozici k pronájmu.Chcete podpořit Starou školu Křižany?

Pokud fandíte Staré škole, můžete nás podpořit libovolnou částkou na transpartení účet nebo se jen nechat informovat  o novinkách v našem newsletteru.

Transparentní účet:

13613615/5500

HRNEK, TAŠKA, ZÁPISNÍK

Děkujeme, že jste si pořídili naše první školní předměty v limitované edici.

Zakoupením uděláte radost nejen sobě nebo vašim blízkým, ale podpoříte i kulturní akce pořádané ve Staré škole. Pokud se s taškou, hrnkem či magnetkou vyfotíte a označíte nás na sociálních sítích, uděláte nám radost dvojnásobnou.

Napište nám, o který předmět máte zájem a rádi vám ho na dobírku zašleme. Ještě lépe nás přijeďte navštívit osobně. 

Školní předměty

Pohlednice

Historická pohlednice Staré školy

15 Kč

Plecháček

Plechový hrnek s logem Staré školy

300 Kč

Plátěná taška

Plátěná taška se stylovým nápisem a logem Staré školy

200 Kč

Zápisník

Zápisník z recyklovaného materiálu Stará škola  

100 Kč

Historie kulturní památky

Stará škola v obci Křižany č.p. 136 pod svahy Ještědsko-kozákovského hřbetu patří k nejvýznamnějším objektům této vesnice. Leží na žluté turistické značce mezi Pruským křížem a Malým Ještědem, která v tomto úseku kopíruje žitavskou část Svatojakubské cesty. Původně zájezdní hostinec z počátku 19. století sloužil značnou část své existence - až do počátku 60. let minulého století - jako národní škola (obecná škola). V roce 1996 byl prohlášen kulturní památkou. V roce 2019 začali noví majitelé objekt v havarijním stavu rekonstruovat. Od roku 2021 se zde konají občasné kulturní a sousedské akce.


Historie školy

Takzvanou horní školu zřídila v roce 1871 obec Křižany původně v pronajaté místnosti domu čp. 136, který byl pak 8. června 1875 včetně zahrady a pole zakoupen místní školskou radou za 2500 zlatých pro účely školy. Důvodem byla značná odlehlost horní části obce od její dolní části, kde se nacházela budova hlavní školy. Školní docházku především v zimních měsících komplikoval také značný výškový rozdíl mezi oběma lokalitami této horské vesnice. Horní jednotřídní škola tehdy administrativně patřila pod "dolní" školu čp. 232, a to až do svého osamostatnění od 1. září 1877, kdy se zároveň stala školou dvoutřídní. V roce 1886 byl objekt školy stavebně rozšířen. V prvním pololetí školního roku 1925/1926 byly obě školní třídy administrativním zásahem spojeny v jednu, poté však opět fungovaly odděleně. Provoz školy byl definitivně ukončen ve školním roce 1962/1963.

Z křižanské kroniky

S rekonstrukcí nám laskavě pomohli:

Kulturní akce podpopořili: