Záchrana památky


"V roce 2018 jsme objevili překrásný dům přímo pod Ještědem. Mysleli jsme si, že vymeteme pavučiny a půl je hotovo."


Nechat dům spadnout?

Jeho havarijní stav byl ovšem tak zřejmý, že všichni předchozí zájemci měli jediný záměr - nechat dům spadnout a na pozemku postavit nový. My jsme ale měli jasno. Stará škola dýchá něčím, co už by nikdo nikdy nenahradil.

Měli jsme štěstí

Velice rychle se ukázalo, že vymetení pavučin bude zásadnějšího charakteru a že musíme začít s kompletní rekonstrukcí. Teprve tehdy jsme začali zjišťovat, co obnáší vlastnit kulturní památku. Naštěstí jsme narazili na vynikající řemeslníky, památkáři z NPÚ v Liberci jsou nám oporou a dobrými rádci. Naši dobří kamarádi Jarda Křemen a Helena Dobrovodská nám hned na začátku pomohli s pořízením domu a stali se i spoluzakladateli Spolku pro obnovu Staré školy Křižany. V neposlední řadě nám pomáhají skvělí a přející sousedé.

Bez pomoci to jde těžko

V posledních letech nám pandemie znemožnila získat dotace na obnovu Staré školy, ale zároveň jsme si s jistotou potvrdili, že ani tento objekt, tak jako většina památek, se neobejde bez finanční pomoci. Časem bychom rádi k prostředkům na obnovu objektu přispěli pronájmem hostinského pokoje nebo historické třídy. Aktuálně se těšíme na sousedské a kulturní akce, které školu alespoň oživí.

David a Ivana Landštofovi

2020
2020
2022
2022

 Hodně už se podařilo

Uvědomujeme si, že je to běh na dlouhou trať, ale něco už se podařilo opravit. Díky skvělému tesaři Mirkovi Kyceltovi je opravená střecha i původní přístěnek a severní štít domu. Se střechou nám pomohl i Liberecký kraj a MKČR. Do památky už v části domu nezatéká okny, voda teče novými rozvody a odtéká do naší čističky odpadních vod. Z části už je opravené a natřené původní šalování. Ze zednických prací se podařily vnější omítky a dokonce klenby ve vstupní síni.  V poslední době proběhla oprava vstupu do budovy z jižní strany, oprava zídky a plotu z jižní strany, kultivace školní zahrady a rekonstrukce hostinského pokoje s bývalým chlévem.

Vysadili jsme zpět školní sad a díky Pile Křižany máme nový plot. Obnoven je k částečnému bydlení původní učitelský byt včetně elektroinstalací Jaroslava Šebesty. V neposlední řadě se nám se sousedy podařilo před budovou školy vytvořit informační ceduli nejen o škole, ale i o přírodním parku Ještěd, na jehož hranici budova stojí.

Aktuální chloubou jsou školní kulturní akce, které probíhají od roku 2021, těší se velké oblibě a uvítali už mnoho zajímavých a exkluzivních hostů napříč obory.


před rekonstrukcí 2019
před rekonstrukcí 2019
2023
2023

Spolek pro obnovu Staré školy Křižany

V rámci činnosti spolku pořádáme kulturní a vzdělávací akce se zaměřením na kontext budovy. Konkrétně besedy, koncerty malých hudebních těles, komorní divadla, promítání filmů a další společenské aktivity.

Konec konců i obyčejné setkání sousedů má silný sociální a kulturní aspekt. Nechceme vytvářet skanzen, ale funkční prostor pro aktivní kulturní život s úctou k historii a tradici.

Prostory staré třídy jsme vybavili dobovým nábytkem a zároveň je uzpůsobili ke kulturnímu a vzdělávacímu užití. Příležitostně a bezplatně rádi poskytneme třídu školám k poznávacím výletům. Jedinečný prostor historické třídy s bohatým vybavením je také k dispozici k pronájmu.Chcete podpořit Starou školu Křižany?

Pokud fandíte Staré škole, můžete nás podpořit libovolnou částkou na transpartení účet nebo se jen nechat informovat  o novinkách v našem newsletteru.

Pokud chcete podpořit kulturní akce a zároveň udělat radost sobě nebo svým blízkým, můžete si objednat plecháček, plátěnku nebo magnetku.

Přispět můžete na náš na transparentní účet:

13613615/5500

HRNEK, TAŠKA, MAGNETKA...

Děkujeme, že jste si pořídili naše první školní předměty v limitované edici.

Zakoupením uděláte radost nejen sobě nebo vašim blízkým, ale podpoříte i kulturní akce pořádané ve Staré škole. Pokud se s taškou, hrnkem či magnetkou vyfotíte a označíte nás na sociálních sítích, uděláte nám radost dvojnásobnou.

Napište nám, o který předmět máte zájem a rádi vám ho na dobírku zašleme. Ještě lépe nás přijeďte navštívit osobně. 

Ceník

Plecháček

Plechový hrnek s logem Staré školy

300 Kč

Plátěna taška

Plátěná taška se stylovým nápisem a logem Staré školy

200 Kč

Magnetka

Pevná magnetka s logem Staré školy

50 Kč

S rekonstrukcí nám laskavě pomohli:

Kulturní akce podpopořili: