Školní akce

SÉZONA KULTURNÍCH AKCÍ V ROCE 2022 SE OTEVŘE PRVNÍM KONCERTEM VE TŘÍDĚ


NÁSLEDOVAT BUDE DIVADLO A ŠKOLNÍ TRANZISTOR NA DNECH LIDOVÉ ARCHITEKTURY

PAMÁTKA STARÉ ŠKOLY V KŘIŽANECH POKRAČUJE V KULTURNÍ ČINNOSTI

ZAČÍNÁ PÁSMO TÉMATICKÝCH BESED

Kulturní památka Staré školy v Křižanech se letos v létě po letech poprvé otevřela veřejnosti v rámci Dnů lidové architektury s bohatým doprovodným programem. Po úspěšné akci se majitelé rozhodli s kulturním programem pokračovat a chystají seriál tematických besed. Jako první se představí spisovatel a vlastivědný badatel Marek Řeháček. Následovat bude Horská služba nebo kazatel Jednoty bratrské.

Historicky významný podstávkový objekt v rámci prvního otevření nabídl nejen prohlídky původní třídy a části budovy, ale zejména bohatý kulturní program. Vystoupil britský hudebník James Harries, respektovaní divadelníci Bratři v tricku, školní sad vysvětil barokní hudbou AKS Liberec, dětské diváky nadchlo loutkové divadlo a milovníky lidové architektury potěšila výstava fotografií Václava Krecla nebo beseda pracovníka NPÚ Ivana Peřiny. Právě na besedy chtějí majitelé památky navázat a připravit celoroční seriál.

"Myslíme si, že kulturní památka nemusí končit tím, že jen stojí. Škola byla vždy především o vzdělávání se a o aktivní činnosti. Zrekonstruovat chátrající objekt nás naplňuje, ale sami chceme, aby škola opět kulturně žila. Navíc objekt se nachází na místě s mnoha zajímavými tématy, které věříme, že budou zajímat i sousedy a přespolní. Nacházíme se přímo na svatojakubské cestě v Přírodním parku Ještěd, nad námi je horolezci oblíbená Matoušova skála, je tu mnoho historických, architektonických, přírodních i sociálních témat. Navíc máme štěstí, že pozvání na naše besedy přijímají lidé, kterých si velmi vážíme," vysvětluje motivaci nové činnosti majitel objektu a hudebník David Landštof.

Jedinečné prostředí staré třídy před rekonstrukcí poprvé láká na besedu spisovatele, vlastivědného badatele a velkého Podještědského patriota Marka Řeháčka. Ten tak historicky poprvé odstartuje seriál besed ve Staré škole v Křižanech Povídáním o staré tváři děda Ještěda. Nepřímo naváže na svou úspěšnou publikaci Chata děda Ještěda, která vyšla k příležitosti stoletého výročí otevření ještědské chaty.

Marek Řeháček je respektovaný spisovatel, jež má na svém kontě přes čtyřicet publikací v čele s aktuální novinkou Žitava tajuplná, romantická i podmanivá. Je také autorem celé řady článků, vlastivědných knih a turistických průvodců. Zároveň působí jako tajemník na magistrátu města Jablonec a pro Český rozhlas Liberec uvádí pořad Křížem krajem.

V podzimních měsících bude následovat beseda Horské služby o zodpovědném chování na horských hřebenech po celý rok. Jaké nejčastější chyby dělají turisté, cyklisté či lyžaři či skialpinasté? Dobré tipy a rady jak pomoci přírodě, sobě nebo blízkým ve svízelné situaci vám prozradí chrabří členové HS Harrachov. Kde se vzala Ochranovská hvězda? Pod takovým názvem uzavře letošní cyklus vánoční beseda. Krásou Ochranovské hvězdy se o Vánocích pyšní každý druhý dům v okolní krajině. Málokdo však ví, odkud se vzala a k čemu původně sloužila? Překvapivý příběh našich předků, kteří zakotvili v nedalekém Ochranově, přijde prozradit politický vězeň, hudebník, teolog a kazatel Ochranovské jednoty bratrské Ondřej Halama. Termín bude upřesněn.

Vstupné na besedy je dobrovolné, ale vzhledem k omezené kapacitě je nutné si je včas rezervovat místo emailem.

Pivo na besedách těče za podpory pivovaru Cvikov! Děkujeme.

STARÁ ŠKOLA V KŘIŽANECH SE POPRVÉ OTEVŘE V RÁMCI DNŮ LIDOVÉ ARCHITEKTURY 


LÁKÁ NA BOHATÝ KULTURNÍ PROGRAM

Kulturní památka Staré školy v Křižanech se po letech poprvé otevře veřejnosti v rámci Dnů lidové architektury v neděli 18. července 2021. Historicky významný podstávkový objekt láká nejen na prohlídku původní třídy a části budovy, ale zejména na bohatý kulturní program. Koncerty, divadlo, beseda, výstava fotografií, školní radovánky pro děti, sousedské pohoštění - na to vše se mohou návštěvníci těšit. Vstup je zdarma.

Dny lidové architektury každoročně představují veřejnosti lidové stavby, které představují tradiční život na vesnici. Stará škola v obci Křižany se letos zúčastní poprvé a rovnou s programem "Školní tranzistor", který je víc než jen doprovodný. Na své si přijdou nejen obdivovatelé kulturních památek, ale i rodiny s dětmi nebo milovníci kvalitní kultury.

Účast přislíbil populární britský písničkář James Harries s kapelou, zahrají respektovaní komici Bratři v tricku, kteří se pohybují na hranici divadla a nového cirkusu. Nevšední zážitek bude bezpochyby koncert komorního orchestru AKS Liberec s barokním repertoárem, který si návštěvníci budou moci poslechnout ve školní zahradě. Přichystaná je minivýstava fotografa Václava Krecla Zátiší školy před rekonstrukcí a v neposlední řadě proběhne beseda o lidové architektuře v okolí pod taktovkou pracovníků Národního památkového ústavu. Pro děti jsou připraveny oblíbené školní radovánky na zahradě jako střílení z praku, hvízdání pod okny učitele, skákání v pytli, pro ty hodné pak psaní diktátu či přednes básně. Sousedští ochotníci připravují loutkové divadlo na motivy podještědských pověstí. Pohoštění bude zajištěno a za parného počasí se lze zchladit v Ještědském potoce hned vedle školy.

Doprovodný program "Školní tranzistor" v rámci Dnů lidové architektury proběhne v neděli 18. července v budově Staré školy v Křižanech v Libereckém kraji na adrese Křižany 136 v čase 13.00-20.00. Vstup je zdarma. Akce se koná za podpory Krajského úřadu Libereckého kraje - odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, obce Křižany, Miba s.r.o., Pila Křižany a hudebního vydavatelství Tranzistor. Více informací najdete na stránkách akce.

Školní tranzistor laskavě podpořili:

Mediální partner: